Mobilności

Wizyta w Lillehammer University College (LUC) w Norwegii 9-13 marzec 2015

IMG_3900_wyjazd_norwegia_minW dniach 9-13 marca 2015 grupa 5 wykładowców oraz 15 studentów PWSZ, kierunek Ekonomia, specjalność Ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim odwiedziła uczelnię partnerską Lillehammer University College (LUC)w Norwegii. Wizyta ta była częścią mobilności realizowanej w ramach projektu Symulacyjne przedsiębiorstwo turystyczne jako innowacyjna metoda praktycznego kształcenia na nowej specjalności Ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim. W trakcie pobytu w LUC studenci zwiedzili uczelnię partnerską, spotykali się ze studentami norweskimi oraz wzięli udział w wykładach w języku angielskim dotyczących problematyki turystyki w Norwegii:

  1. “Second home development and mass sport events” Prof. Thor Flognfeldt jr.
  2. “History of the Norwegian ski resort” Even Tjørve

Ponadto, młodzież wraz z kadra dydaktyczną uczestniczyli w wykładzie, prezentacji oraz zajęciach praktycznych realizowanych w ramach przedmiotu “Snow Business”, które odbyły się w ośrodku sportów zimowych Sjusjøen, oddalonym o ok. 20 km od Lillehammer. Studenci mieli możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego i aktywnego spędzenia czasu na stokach narciarskich. Uczestnicy wymiany odwiedzili również miasteczko olimpijskie i skocznię narciarską, gdzie w roku 1994 odbyły się XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W programie wizyty znalazło się również spotkanie z polskim rezydentem, przedstawicielem małego biznesu Panią Agnieszką Piotrowicz, która przedstawiła realia prowadzenia działalności gospodarczej w Norwegii.

W trakcie wizyty wykładowcy PWSZ odbyli serię spotkań z wykładowcami LUC, w trakcie których wymienili się wiedzą oraz doświadczeniami na temat systemu szkolnictwa wyższego w Norwegii oraz w Polsce, porównali programy studiów, sylabusy, oraz system praktyk realizowanych w obu uczelniach. W czasie spotkań zespołu projektowego omówiono dotychczasowe działania w ramach realizowanego projektu, plan wizyty studentów i wykładowców z Norwegii w PWSZ w Tarnowie, w maju 2015 oraz ich udział w Konferencji Kół Naukowych.

Wizyta w Lillehammer University College w Norwegii była znakomita okazją, zarówno dla studentów jaki i wykładowców, do zapoznania się z systemem edukacji w Norwegii, udziału w inspirujących spotkaniach, wykładach, poznania realiów życia i studiowania w kraju partnerskim oraz zawiązania wielu cennych znajomości.

Wyjazdowe zajęcia praktyczne w Gospodarstwie Agroturystycznym

Dnia 17.11.2014 r. studenci II roku ekonomii, specjalności Ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim uczestniczyli w wyjazdowych zajęciach praktycznych w Gospodarstwie Agroturystycznym „U Dajany” Danuty Kostrzyńskiej w Jastrzębi. Studenci na miejscu poznali specyfikę prowadzenia rodzinnej firmy agroturystycznej. Zapoznali się również z bogatą ofertą gospodarstwa. Czynnie uczestniczyli m.in. w wypieku tradycyjnego chleba i ciast.

Wizyta polskich studentów w Norwegii 13.10.2015 – 17.10.2015

W dniach 13-17 październik 2015 roku grupa polskich studentów ekonomii, specjalność ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim wraz z prof. Czesławem Nowakiem wyjechała, zarówno w celach edukacyjnych jak i turystycznych, do Norwegii.

Wizyta studyjna była częścią mobilności realizowanej w ramach projektu „Symulacyjne przedsiębiorstwo turystyczne jako innowacyjna metoda praktycznego kształcenia na nowej specjalności Ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim.”

Po długiej podróży dotarliśmy do Lillehammer, gdzie, wraz ze studentami norweskimi oraz ich wykładowcami, udaliśmy się na uroczystą, powitalną kolację do eleganckiej restauracji Mikrobrygeriet. Niewątpliwą atrakcją wieczoru były oryginalne i pyszne dania, jak np. gulasz z łosia. Podczas spotkania właściciel restauracji opowiedział bardzo ciekawe historie związane z tym miejscem oraz zaznajomił wszystkich z tajnikami powstawania różnego rodzaju piwa. Podczas prezentacji każdy mógł skosztować składników, z których warzone jest piwo.

Kolejnego dnia zostaliśmy powitani przez Gospodarzy w murach partnerskiej uczelni Lillehammer University College (LUC). Wspólnie z norweskimi studentami uczestniczyliśmy w wykładach, podczas których Wykładowcy z LUC w języku angielskim zapoznali nas z Norwegią i jej rozwijającą się turystyką. Następnie norwescy studenci oprowadzili naszą grupę po nowoczesnym campusie, który został wybudowany dla potrzeb Zimowych Igrzysk Olimpijskich jako siedziba dla dziennikarzy, a dzisiaj jest niezwykle oryginalnym architektonicznie obiektem zaadoptowanym dla potrzeb uniwersytetu.

W tym dniu, po wspólnej kolacji zaplanowano zwiedzanie słynnego skansenu Maihaugen Friluftsmuseum, uważanego, nie bez przyczyny, za jedno z najpiękniejszych miejsc w Norwegii. gdzie na obszarze kilkudziesięciu hektarów znajduje się około 100 obiektów, w tym chaty, spichlerze, stodoły, kościółek z XII w.

Podczas naszej wizyty w LUC następnego dnia mieliśmy ponownie okazję wzięcia udziału w wykładach prowadzonych przez Wykładowców tamtejszej uczelni. Ponadto, studenci PWSZ w Tarnowie przedstawili trzy prezentacje w języku angielskim na temat atrakcji turystycznych naszego regionu i kraju. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy również referatów wygłoszonych przez naszych norweskich rówieśników na temat ciekawych miejsc turystycznych oraz możliwości aktywnego spędzenia czasu w Norwegii. W tym samym dniu mieliśmy ponadto okazję zwiedzenia centrum Lillehammer i poznania jego historii.

W czwartkowy wieczór wraz z norweskimi studentami zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne. Był to doskonały czas na zawiązanie znajomości, rozmowę, wymianę poglądów i doświadczeń, ale także zabawę.

W kolejnym dniu naszego pobytu w Norwegii pierwszym punktem programu było zwiedzanie Norweskiego Muzeum Drogownictwa w Lillehammer. W trakcie wycieczki mieliśmy szansę zobaczenia i krótkiego spaceru tunelem, wydrążonym w górze, gdzie przed laty znajdowała się kopalnia. W jednym z pomieszczeń zorganizowano dla nas poczęstunek. Kolejną atrakcją tego dnia była wizyta w Hunderfossen Familiy Park, gdzie obejrzeliśmy film prezentujący najpiękniejsze miejsca w Norwegii. Ostatnim punktem wycieczki był Destination Hafjell, największy ośrodek narciarski, w którym jego managerowie Henning Kleiven oraz Knut Løkås wygłosili prezentację na temat zimowych oraz letnich sportów, które można uprawiać w tym rejonie. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na uroczystą kolację pożegnalną zorganizowaną dla wszystkich uczestników projektu w restauracji znajdującej się w miejscu o nazwie Fabrikken. Jest to budynek, w którym niegdyś znajdowała się fabryka, a obecnie jest to nowoczesne centrum, gdzie mają siedzibę różnego rodzaju przedsiębiorstwa.

Wyjazd do Lillehammer pozwolił nam – studentom biorącym udział w wymianie, zaznajomić się z systemem nauczania w Norwegii i kulturą tego kraju, pokazał w jaki sposób funkcjonują małe przedsiębiorstwa turystyczne oraz dał szansę na sprawdzenie i udoskonalenie umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Takie doświadczenie to doskonała okazja, aby nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale także spotkać nowych, wspaniałych ludzi.

Jesteśmy wdzięczni norweskim partnerom za przygotowanie ciekawego planu naszego pobytu i serdeczne przyjęcie nas w Norwegii. Gorąco polecamy udział w tego typu projektach!

Studenci PWSZ na Targach Horeca

33-osobowa grupa studentów specjalności Ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim wraz z opiekunem, mgr inż. Barbarą Partyńską-Brzegowy uczestniczyła w najważniejszych jesiennych targach branżowych, jakimi są Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HORECA® w Krakowie.

Co roku ponad 320 wystawców z kraju i zagranicy prezentuje na Targach kompleksową ofertę wyposażenia obiektów noclegowych i gastronomicznych, zaplecza kuchennego, sal restauracyjnych, a także żywność, napoje oraz wina z całego świata.

Kompleks Targów HORECA® to także prezentacja nowości branżowych, innowacyjnych rozwiązań i zaawansowanych technologii.

Targi HORECA® z ponad 20-letnią tradycją są najważniejszym jesiennym miejscem spotkań w Polsce. HORECA® to impreza najwyższej jakości potwierdzona rekomendacją Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego UFI. Targi są doskonałą promocją wśród profesjonalistów z branży gastronomicznej, hotelarskiej i winiarskiej. Co roku Targi odwiedza ponad 11 tysięcy gości z Polski, Słowacji, Czech i Ukrainy.

Uczestnictwo studentów PWSZ w Tarnowie w Targach zostało sfinansowane ze środków projektu norweskiego „Symulacyjne przedsiębiorstwo turystyczne jako innowacyjna metoda praktycznego kształcenia na nowej specjalności Ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim„.

Wyjazd do Bacówki Biały Jeleń w Iwkowej studentów Kierunku Ekonomia

W dniach od 13.05.2016r. do 14.05.2016 r. studenci Kierunku Ekonomia, specjalności Ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim wraz z opiekunem mgr inż. Barbara Partyńską – Brzegowy odwiedzili Bacówkę Biały Jeleń w Iwkowej

Studenci podczas pobytu w Bacówce spotkali się z właścicielami oraz wysłuchali krótką informację na temat obiektu i oferowanych usług. Przeprowadzili również badania marketingowe placówki (w ramach przedmiotów Analiza i marketing usług turystycznych oraz Zarządzanie przedsiębiorstwem turystycznym). Wyniki ich opracować zostały przedstawione przez poszczególne grupy podczas krótkiego seminarium oraz zostaną zreferowane podczas ww. zajęć na Uczelni.

Bacówka Biały Jeleń w Iwkowej to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się miejsc tego typu w regionie. W ofercie Bacówki oprócz noclegów (około 70 miejsc noclegowych) i wyżywienia można skorzystać z centrum konferencyjnego. Do dyspozycji gości jest SPA, siłownia. Przy Bacówce funkcjonuje MINIZOO.

Projekt jest finansowanych w ramach środków Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, pełniącej rolę Operatora Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego (FSS).