Relacja z pobytu wykładowców i studentów z norweskich uczelni

Wizyta Norwegów 11-15 maja

W dniach 11-15 maja br. gościliśmy na naszej uczelni grupę 13 studentów i 3 wykładowców z Lillehammer University College w Norwegii oraz 2 wykładowców z Mo and Oyrane Vocational School. Podczas ich pobytu studenci I i II roku specjalności ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim towarzyszyli im w atrakcjach jakie zostały przewidziane na ich pobyt. Podobnie jak marcowa wizyta w Norwegii, również przyjazd Norwegów do Polski był częścią realizowanego w ramach projektu Symulacyjne Przedsiębiorstwo Turystyczne jako innowacyjna metoda praktycznego kształcenia na nowej specjalności Ekonomika turystyki i hotelarstwa z językiem angielskim.

Głównym punktem wizyty była konferencja studenckiego koła naukowego ,,Manager’’ pod tytułem ,,Wyzwania dla sektora turystycznego i hotelarskiego w warunkach rosnącej konkurencji’’, na której nasi norwescy koledzy zaprezentowali swoje referaty. Ponadto, podczas ich pobytu odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz uczelni, gdzie poza wystąpieniem przedstawicielki naszej specjalności oraz przedstawiciela Prezesa Koła Naukowego Manager swoją uczelnię zaprezentowali wykładowcy z Mo and Oyrane Vocational School, do której planowany jest wyjazd już jesienią tego roku. Nasi goście mieli możliwość zwiedzenia kampusu naszej uczelni oraz miasta Tarnowa. Dodatkowo brali udział w warsztatach przeprowadzonych w pracowni SYMTUR, stworzonej w ramach projektu (Budynek C, sala 313).

Jedną z głównych atrakcji dla grupy Norwegów był wyjazd do Kopalni Soli w Bochni. Podczas zwiedzania przewodnik opowiedział o historii kopalni i legendzie związanej z jej początkami, a także o dawnej pracy górników. W czasie wolnym w kopalni była możliwość m.in. rozegrania meczu koszykówki 342m pod powierzchnią ziemi. W planie pobytu znalazła się też wizyta w Dąbrowie Tarnowskiej – zwiedzanie synagogi, wykład historyczny połączony ze zwiedzaniem średniowiecznej wieżycy w Oleśnicy. Dodatkową atrakcją była także wizyta w Zalipiu, a tam wizyta w Zagrodzie Trójniaków, zwiedzanie Zalipiańskiej Szopki oraz degustacja chleba ze smalcem. Zwieńczeniem pobytu było spotkanie z właścicielem WRTC Furioso Aleksanderm Jarmułą i wspólne ognisko podsumowujące wizytę. Właściciel opowiedział nam o swojej działalności oraz oprowadził po ranczu. Chętnych osoby miały możliwość spróbować swoich sił w jeździe.

Mobilność międzynarodowa to doskonała okazja do zdobycia cennych doświadczeń, poszerzenia wiedzy dzięki uczestnictwu w wykładach i warsztatach, sprawdzenia swoich umiejętności organizacyjnych, doskonalenia komunikacji w języku angielskim, odwiedzenia nowych miejsc, spotkania wspaniałych ludzi i nawiązania cennych kontaktów. Gorąco polecamy!